Gençlik Aşısı (IAL) ile bebek teni

beauty-treatment

Gençlik Aşısı (IAL) ile bebek teni

Türkiye’de yeni uygulanan cildi gençleştiren saf hyaluronik asit içeren “gençlik aşısı” ile yüz, boyun, dekolte ve ellerde bebek teni gibi bir görünüm elde edilebiliyor.

Dünyada 5 yıldır uygulanan “Gençlik aşısı” adı verilen IAL sistemini, soğuk zincirle getirilip muhafaza edilen saf hyaluronik asit içeren bir uygulama.
Yaş ilerledikçe azalan cilde canlılık, parlaklık, gerginlik, nem ve renk veren hylaluronik asit en çok bebek cildinde bulunuyor. Ciltteki yaşlanma süreci bu asidin 25-30′lu yaşlardan itibaren azalması nedeniyle hız kazanır.

Olgun ve yaşlı ciltlerde hyaluronik asidin endojen yoğunluğu azalmaktadır. Cildimizi canlı tutan kolojenin temel maddesi de hyaluronik asittir. Yaşlanmanın ilerlemesini durdurmak, ciltteki nem miktarını arttırmak ve cilde yeniden elastikiyet kazandırmak için; azalan hyaluronik asid yerine dışarıdan ilave yapmanın bir çözüm olabileceği düşünülmüştür. Bunun içinde cilt altına hyaluronik asit dışarıdan enjekte edilerek yaşlanma etkilerinin azalması hedeflenmektedir. Bu amaç için üretilmiş ürünler için halk arasında gençlik aşısı tabiri kullanılmaktadır.

Hyaluronik asit, tıpkı botox gibi soğuk zincirle saklanarak % 100 saf halde kullanılıyor. Uygulama ise klasik yöntemlerin dışında çok hızlı çalışıp ardarda atışlar yapan bir enjeksiyon sistemi ile yapılmaya başlanıyor.

‘Gençlik aşısı’ uygulamasında özel bir makineye yerleştirilen bu çok değerli saf hyaluronik asit, göz seğirmesi kadar hızlı bir şekilde enjeksiyon yöntemiyle yüz, boyun, dekolte ve el bölgelerinde cildin tamamına sosyal hayatı etkilemeden, her hangi bir morluk, acı olmadan ürün uygulanabilir hale getirildi. Uygulama sonrasını takip eden zamanda, artan nem ve kolagen üretimiyle bu bölgelerde bebek teni gibi bir görünüm elde edilebilir hale geldi.

Aşı enjeksiyon şeklinde uygulanabildiği gibi, kişinin cildinde gözenekleri açık, renk düzensizlikleri gibi problemler söz konusu ise özel pistollü makinesi ile yine enjeksiyon şeklinde de uygulanabiliyor. Kremle yapılan lokal anestezi sonrasında işlem 20-30 dakika içinde gerçekleştiriliyor. İşlemi yaptıran kişinin cildinde nadiren de olsa sivrisinek sokmuş gibi küçük kabarmalar olabilir, ancak bu da 1-2 saat içinde geçer. İlk uygulamanın ardından 15 ve 21′inci günlerde ikinci ve üçüncü dozlar uygulanıyor. Etkinliğin daha uzun süreli olması açısından yılda bir kez de tekrarı öneriliyor.
Aşının 20 yaşından itibaren herkese uygulanabilme özelliği, herhangi bir yan etkisi olmaması ve verilen maddenin bütün yüze yayılıyor olması da diğer güzel avantajlar olarak ön plana çıkıyor.

Hyaluronik Asit nedir?

Hyaluronik asit bir polisakkarit yani doğal şekerdir ve insan vücudunda, canlılarda doğal olarak bulunur.Bu maddelerin hücre bölünmesi,eklemlerin kayganlığının sağlaması ve cildi gergin tutması gibi çok önemli görevleri vardır.Hyaluronik asit kendi hacminden bin kat fazla su tutabilir ve enjekte edildiği yerde uzun süre şeklini muhafaza edebilir, bu yüzden çok ideal ve en çok tercih edilen dolgu maddesidir, kozmetik ürünlerde bol
kullanılır.Restylane,Perlane,Juvederm,Teosyal en çok kullanılan hyaluronik asit türevleridir,bu dolgularda alerjik reaksiyon görülmediğinden her hangi bir alerjik test kesinlikle gerekmez ve dolguların kalıcılık süresi ortalama 6-12 sürer.Uygulama son derece pratik olup tek seansta gerçekleşir ve sonuçlar son derece yüz güldürücüdür.

Yaşlanan deride hyaluronik asit miktarı azalır. Bunun sonucu olarak derinin su tutma kabiliyeti de düşer. Sonuç olarak deride kırışıklıklar belirir. Aslında derinin yaşlanması kuruma ile birebir ilişkilidir.

Hyaluronik asitin günümüzde en çok tercih edilme nedenleri daha önce uygulanan kollajen enjeksiyonlarında karşılaşılan alerjik sorunların görülmemesi, uzun süreli kırışıklığı azaltıcı etkisi ve derinin su tutma kabiliyetini yeniden sağlaması nedeniyledir.

Gençlik Aşısı hangi bölgelere uygulanabilir?

Yüz, boyun, dekolte bölgesi, el üstleri, alın, iki kaşın arası, gözler ve ağzın çevresi uygulama yapılabilecek bölgelerdir.

Uygulama ne kadar sürer?

Hyaluronik asit enjeksiyonu, doğru ellerde uygulandığı takdirde hızlı ve kolay bir uygulamadır. Uygulama öncesi teste ihtiyaç duyulmaz ve yaklaşık 10-15 dakika sürer.

Uygulama ağrıya neden olur mu?

Çoğu kişi enjeksiyonların ağrı veya acı duyulmaksızın gerçekleştiğini söylemektedir. Uygulama öncesi lokal anestezik etkili bir krem kullanımı ağrı eşiği düşük olanlara yardımcı olabilir.

Kişi uygulamadan önce neler yapmalıdır?

Uygulamanın bir hafta öncesinden itibaren aspirin, ateş düşürücü ilaçlar ile C vitamini alınmamalıdır. Böylece  noktasal kanama riski azaltılmış olur.

Uygulama sonrası için öneriler nelerdir?

Uygulamayı izleyen 4 saat boyunca sert çiğneme hareketleri, konuşma ve gülme önerilmez. Uygulama yapılan bölgeye masaj yapılmamalıdır. Dudak dolgunlaştırma uygulamasını takip eden 2 gün boyunca dudaklarınızı da büzmemeye çalışmalısınız. Uygulama sonrası oluşan kızarıklık ve şişlik tamamen geçene kadar bu bölgeyi aşırı sıcak (sauna, güneşlenme) veya aşırı soğuğa karşı korumalısınız.

IAL (gençlik aşısı) kimlere uygulanamaz?

Hamilelerde, warfarin türü ilaçlar kullananlarda uygulama yapılmaz, aspirin türü ilaç kullanalarında uygulamadan birkaç gün öncesi ilacı kesmiş olmaları iyi olacaktır.

Hyaluronik asit içeren bir bakım kremi var mı?
L’Oreal’in hücresel gençliği desteklemek için son çıkardığı kremi Derma Genesis’in içinde hyaluronik asit var.Derma Genesis’in içeriğinde pro-xylane ve hyaluronik asit bulunuyor. Pro-xylane yeni hücrelerin üretilmesi ve var olan hücrelerin daha uzun süre genç kalmasını sağlıyor.

Oriflame – Sweden tarafından üretilen Ecollagen 3D+ Anti-Wrinkle Day Cream SPF 15 özel teknoloji Tri-Peptide Complex ve Hyaluronik Asit içeren hafif yapılı, kolay emilen yüz kremi cildin kolajen üretimini harekete geçirir ve yoğun şekilde nemlendirerek cildin kaybettiği sıkılığı geri kazanmasına destek olurken kırışıklıkları içeriden dolgunlaştırarak kırışıklık görünümünün hafiflemesini sağlıyor.

Yanlış Bilinenler;

Toplumda yanlış bir kanı var, enjeksiyon yöntemiyle uygulanan her türlü estetik uygulama için ‘botoks yaptırmış’ diyorlar. Oysa botoks yüzün her yerine uygulanmıyor.
Botoks uygulamaları, genellikle üst yüz bölgesi olan alın, kaş arası ve göz çevresindeki mimik hareketleriyle oluşan dinamik çizgilerin yok edilmesinde ve bir daha oluşmamasını sağlamak amacıyla uygulanır. Ancak ağız çevresi, boyun çizgileri gibi sorunlarda da kullanılabiliyor. Dolgu maddesi uygulamaları ise daha derin kırışlıkların içini doldurmak, elmacık kemikleri altındaki çöken yüz hatlarını doldurmak, dudak şekillendirmesi amacıyla yapılan uygulamalardır.

Kadınlar kaç yaşından itibaren bakım kremi kullanmaya başlamalı?
20 yaşından itibaren kadınlara bakım kremi kullanmaları öneriliyor. Her yaşın cilt problemleri farklıdır, 20’li yaşlarda cildin ihtiyacı olan aktif nemlendirmeye yönelik bakımlar tavsiye edilirken, 30’lu yaşlarda mimik kırışıklara karşı bakım, 40’lı yaşlarda yerleşen derin kırışıklara karşı sıkılaştırıcı bakım, 50’li yaşlarda ise sarkma ve ciltte lekelenmelere karşı bakımlar kullanılması önerilmektedir. Bu bakımların hepsini bir arada bulunduran bir krem yok, dolayısıyla her yaşın ihtiyacı farklı. Yaşa özel, uzman ürünler kullanılmalıdır.

Kremlerin yanı sıra cildi desteklemek amaçlı beslenme konusunda neler önerilir?
Özellikle deri yaşlanması üzerinde beslenmenin çok büyük bir rolü var. Deri normalde güneş ışığı ve çevre kirliliğinden korunmak için antioksidanlara ihtiyaç duyar. A, B, C ve E vitamini, çinko, selenyum, demir cildi desteklemek için gerekli, olmazsa olmaz vitaminlerdir.

Yorum Yaz

giriniz.