ANNE SÜTÜ NASIL ARTAR

anne sutu

Kolostrum (ilk ağız) sarı yeşil renkli bir sıvıdır. Doğumdan sonraki ilk iki gün annenin memesinden salgılanır. Mineral ve protein fazla içermesine rağmen, şeker ve yağ içeriği fazla değildir. Kolostrumda antikor dediğimiz koruyucular vardır. Bunlar özellikle yeni doğan bebeği barsak enfeksiyonlarından korur.

Doğum yapan kadın , günde yaklaşık 600 cc süt üretir. Sütte K vitamini dışında bütün vitaminler bulunur. Onun için anne sütü yenidoğan bebek için idealdir. Anne sütüyle beslenen bir çocuk , annenin yediği içtiği bütün gıdalardan etkilenir. Başlangıçta anne sütü yetersizdir. Fakat emzirmeye devam ettikçe miktar yeterli hale gelir. Meme operasyonu yaptıran anneler istisnadır. Emziren annelerin yumurtalıklarından yumurta yapımı, herzaman engellenmediği için , doğumdan 6 hafta sonra yapılan kontrollerde aile planlaması konusu gündeme gelmelidir.

Meme başı çatlak oluşmamış ise , emzirmeden önce ve sonra sabunlu su ile temizlemek, yeterlidir. Emzirme 2.5 saatte bir heriki memeyi 10 dakika emdirmek şeklinde yapılırsa meme başı çatlağı engellenir. ÇÜnkü meme başı çatlaklarının oluşmasının en büyük nedeni  sık ve uzun süreli emzirmedir.

MEME İLTİHABI

Süt gelmesini takiben meme ucunda ilk 24 saatte kızarıklık , gerginlik, ağrı ve ateş görülebilir. Buna SÜT ATEŞİ diyoruz. Meme boşalmasıyla birlikte bu durum düzelir. Fakat MASTİT dediğimiz meme iltihabı, genelikle tek taraflıdır. Lohusalığın 2-3 haftalarında karşımıza çıkar.Başlangıçta yüksek ateş ve titreme görülür, sonra meme sertleşir, ağrı takip eder. Mutlaka Doktorun görmesi gerekir. Erken önlem alınırsa abseleşme önlenebilir. Meme Absesi oluşur ise, tedavisi ;absenin cerrahi olarak boşaltılmasıdır.

ANNE SÜTÜ NASIL ARTAR

Anne sütü, annenin yedikleri içtikleri şeylerden ve vücudundaki depolardan sağlanıyor. Bu yüzden emzikli kadınların hem sağlıklı olması, hem de iyi beslenmesi, kaliteli bir anne sütü için şarttır.

Emziren annelerin sütünün enerji ve besin değerinin ne kadar kaliteli olduğunu anlamak için annenin ne kadar çok doğum yaptığına, beslenmesinin yeterli olup olmadığına, sık enfeksiyon geçirip geçirmediğine, ne kadar çok enerji harcadığına bakmak gerekir. Sık hastalanan, çok çalışan, çok doğum yapmış ve iyi beslenemeyen bir annenin, anne sütü kalitesinin çok iyi olduğu söylenemez. Zira süt için gerekli olan enerji ve besin öğelerinin deposunda azalma olmuştur. Annenin gerek hamilelik sırasında ve gerekse doğumdan sonra dengeli beslenmesi, bebeğinin de sağlıklı olacağı anlamını taşır. Uzmanlar kaliteli anne sütü ve anne karnındaki bebeğin beyin gelişimi için anne adaylarına hamileliklerinde bol bol koyu yeşil yapraklı sebzeleri yemelerini, sık sık sıvı tüketmelerini öneriyor. Yeşil yapraklı sebzeler, bebeğinizin gelecekteki sağlık sorunlarının da önlenmesine yardımcı oluyor. Emziren kadınların, bebeğin ihtiyaç duyduğu anne sütünü salgılayabilmesi için rutin zamandan daha çok mineral alması, enerji depolaması, protein ve vitamin takviyesi yapması gerekir.

Emziren kadınların sütündeki enerjinin çoğunluğu, annenin yedikleriyle içtikleriyle karşılanır. Annenin enerjisinin tamamı süt enerjisine dönüşmüyor. Vücut dokularının da biraz bu enerjiyi kullandığı biliniyor. Emzikli kadınlar günde ortalama 750 mililitre süt salgılıyor. Bu da emzikli kadının bir günlük enerji ihtiyacına 700 kalori ek yapılması gerektiği anlamına geliyor. Bu kalorinin 500’ü annenin yedikleri-içtiklerinden, 250’si ise hamilelikte edindiği depolardan karşılanıyor. Emziren kadının, sütünü arttırmak için yapması gereken bir başka şey ise sıvı alımını arttırmaktır. Emzikli kadının bir günde alması gereken sıvı toplamı ortalama 3 litreyi bulmalıdır. Yani bir gün içinde 12 su bardağı sıvı tüketmesi, bebeğinin anne sütü ile beslenmesi için kaçınılmazdır. Peki bu sıvılar ne olmalıdır. Öncelikle su, hoşaf, meyve suyu, ayran ve süt, komposto, anne sütünü arttıran sıvılardır. Buna karşın çay ve kahveden uzak durulmalıdır. Zira bunlar anne sütünün kalitesini ve verimini düşüren içeceklerdir. Düzgün beslenen emzikli kadının, hamilelikte biriken deri altı yağ dokularının da emzirme döneminde süt yapımında kullanıldığı unutulmamalı ve emzirme döneminde zayıflamak için diyet yapmaktan kaçınılmalıdır.

ANNE SÜTÜ ARTIRICI ÇAYLAR

Anne sütü ilk 6 ay içinde çocuklar için tek ve önemi tartışmasız en temel gıdadır. Bebeklerin ilk 6 ay boyunca yanlızca anne sütü ile beslenmesi gerekir. Bebeklerin ilk 6 ay boyunca su ve ek vitamin almasına dahi gerek yoktur.

Genel olarak anne sütü yeterli olmakla birlikte bazı durumlarda anne sütü tek başına BEbeğin beslenmesini sağlayamayabilir. Böyle durumlarda anneye çeşitli yöntemlerle destek olmak gerekir. Anneyi bu konuda cesaretlendirmek sütün tekrar daha çok gelişini sağlayabilir. Yani emzirme döneminde psikolojik inanç çok önemlidir. Annenin kendi sütünün bebeği için en önemli gıda olduğuna inanması süt salgılanmasını artırabilir.

Tüm bunlara rağmen sütün gelmediği veya az geldiği nadir durumlarda bazı doğal yöntemlere başvurulabilir. Örneğin annenin sıvı alımını desteklemek onu psikolojik yönden cesaretlendirmek süt salgısını artırabilmektedir. Son zamanlarda bir firma tarafından geliştirilen bitki  çayı da süt salgısını artırabilmektedir. Ayrıca bu sayede daha çok sıvı alımı da sağlanmış olmaktadır. Bu çaylar tamamen bitkiseldir, boya ve katkı maddesi içermez, vitamin ilavelidir, kalorisi çok düşüktür. Bir su bardağı kadar suya iki tatlı kaşığı granül tarzındaki bu çaydan konarak eritilir. Anneler bu süt artırma çayından günde 3-4 defa içebilirler. Bu sayede hem süt salgısının miktarı artar, hem süt yapımı hızlanır hem de annenin artan  sıvı gereksinimleri karşılanmış olur.

Yorum Yaz

giriniz.